Редактор стилю

Вебер свій колір

Верх сайту

Перший Другий
  • .

Комп'ютерний томограф

 

Каневський Володимир Людвігович, завідувач відділення рентген-служби, лікар-рентгенолог

Ніжечик Алла Юріївна, лікар-рентгенолог першої категорії

Хитрик Віктор Вікторович, лікар-рентгенолог

 

                                         

Що таке КТ?

 

Під час дослідження навколо тіла людини проходить обертання рентгенівської трубки і розташованих навпроти неї рядів датчиків (детекторів). У результаті такого процесу вдається отримати серію поперечних перерізів (сканів). Потім цю інформацію обробляє спеціальний потужний комп'ютер, завдяки чому можна отримати зображення в будь-якій проекції.

 

 

Переваги методу МСКТ:

-Безболісно;

-Висока діагностична цінність;

-Швидкість сканування (1-5 хвилин);

-Можливість миттєво обстежити кілька органів;

-Мінімальна підготовка до обстеження;

-Відсутність протипоказань.

 

 

Часто при проведенні КТ виникає необхідність застосування спеціальних контрастних речовин, які значно покращують здатність зображення, а значить максимально підвищують точність діагностики. Після обстеження Ви можете отримати консультацію від наших фахівців.

 

Підготовка, загалом, не потрібно, але за можливе введення контрасту потрібно обмежити сніданок (або натщесерце, якщо обстеження призначено на першу половину дня) і мати аналіз крові на креатинін. Також, потрібно мати при собі дані попередніх обстежень, виписки, квиток ЛК (БО «Лікарняна каса») або страхової компанії, посвідчення про пільги.

 

Протипоказання до КТ:

-Абсолютних протипоказань немає;

-Відносні: вагітність.

 

Протипоказання до введення контрастних препаратів:

-Індивідуальна непереносимість;

-Алергія на йод;

-Ниркова недостатність;

-Декомпенсовані стани при цукровому діабеті, тиреотоксикозі, бронхіальній астмі;

-При реєстрації пацієнта на обстеження обов'язково наявність аналізу на креатинін крові (норма до 110 одиниць, при перевищенні - необхідна консультація лікаря-рентгенолога, лікаря). Зазвичай пацієнти проводять цей аналіз за місцем лікування (проживання) напередодні КТ (але не пізніше ніж за 3 доби).

 

Різниця між КТ та МРТ

 

У загальному методи обстеження схожі за діагностичної цінності. Однак існує ряд патологій і зон (ділянок) обстеження, де перевага віддається саме КТ або МРТ.

 

Так КТ має особливу цінність у невідкладних станах, при «свіжих» черепно-мозкових травмах, переломах кісток основи та склепіння черепа, і ГПМК (гостре порушення мозкового кровообігу - інсульт) в ранній період (особливо у / мозкових крововиливах), тоді як МРТ - більш достовірний метод оцінки давності тих же крововиливів, раніше і достовірніше виявляє ішемічні рубцеві зміни головного мозку при енцефалопатіях, а також є незамінним у діагностиці та диференціації запальних захворювань (енцефаліти), ряді складних патологій (демієлінізуючі захворювання головного мозку і т. д.), де КТ ( в тому числі МСКТ) - не є інформативним.

 

-КТ грає основну роль при обстеженні органів грудної клітини, а МСКТ з в/в контрастом - незамінний метод діагностики ТЕЛА (тромбоемболія легеневої артерії).

-КТ (особливо МСКТ із в/в підсиленням) - цінний метод в діагностиці пухлин печінки, нирок, при підготовці - оцінки кишечника (віртуальна колоноскопія) на предмет пухлин, виразок, поліпів, запалення і т. п .. Також при сечо-жовчних кам'яний хвороби.

-КТ особливо з просторовими реконструкціями зображень, є цінним і «швидким» методом при травмах хребта, тоді як МРТ силу тривалості обстеження стоїть на другому плані.

-КТ дозволяє швидко оцінити наявність і вираженість дегенеративно-дистрофічних змін у суглобах (артрози різного ступеня вираженості). МРТ дозволяє при цьому ще й отримувати інформацію про загострення запального процесу (особливо цінно в ревматології, зокрема, в ранній достовірної діагностики такої важкої хвороби як хвороба Бехтерева - МРТ илеосакральных зчленувань) і оцінити характер ураження м'яких тканин, хрящів (де, як правило , КТ неінформативна).

 

 

Що таке КТ головного мозку?

 

Мультиспіральна КТ-золотий стандарт дослідження головного мозку при черепно-мозкових травмах і судинних проблемах (розрив аневризми судини головного мозку, геморагічний інсульт та ін.):

-унікальна діагностична точність (МСКТ розпізнає травматичні ураження і джерела кровотечі значно краще, ніж всі інші неінвазивні методи дослідження, включаючи МРТ);

-висока швидкість проведення дослідження (обстеження займає всього кілька хвилин, що особливо важливо в екстремальних випадках);

-низьке променеве навантаження (у порівнянні зі звичайною КТ).

 

 

Таким чином в екстремальних випадках мультиспіральна комп'ютерна томографія швидко і без значної шкоди для здоров'я пацієнта надасть повний обсяг інформації, необхідний для розв'язання питання про тактику лікування (хірургічне втручання, раціональний вибір методу операції та ін.).

 

Симптоми, за наявності яких може знадобитися КТ головного мозку.

 

Призначає "есктремальну" МСКТ головного мозку лікар (травматолог або невропатолог) у тих випадках, коли є ознак травматичного ураження головного мозку або судинної катастрофи, такі як:

-головний біль, запаморочення, нудота;

-порушення свідомості, що виникли несподівано (після травми або без видимої причини (розрив аневризми, інсульт)) і поступово наростають (загальмованість, сонливість, коматозний стан);

-виражена неврологічна симптоматика (оніміння і параліч кінцівок).

 

Також МСКТ можуть призначити для діагностики онкологічних захворювань, яке визначає розміри пухлини з точністю до 1 мм (ширина кожного зрізу (сканів)) і здатна виявити найдрібніші метастази злоякісних пухлин у тканині головного мозку.

 

Лікарі-онкологи призначають мультиспіральну КТ головного мозку в наступних випадках:

-первинна діагностика (при наявності симптомів, підозрілих на новоутворення головного мозку);

-диференціальна діагностика (нерідко саме МСКТ «ставить останню крапку» у визначенні діагнозу захворювання);

-передопераційне обстеження;

-динамічне спостереження (після проведення операції та/або хіміотерапії).

 

 

Мультиспіральна КТ придаткових пазух носа.

 

Що таке КТ придаткових пазух носа?

 

Мультиспіральна комп’ютерна томографія – це новий метод комп’ютерної томографії, який порівняно з іншими рентгенологічними методиками (звичайне КТ, рентген) має наступні переваги:

-надзвичайно висока діагностична цінність;

-низьке радіологічне навантаження;

-висока швидкість проведення обстеження (займає всього декілька хвилин).

 

 

Показання, за наявності яких знадобиться КТ придаткових пазух носа.

Найчастіше МСКТ носових пазух призначають при травмі лицьової частини черепа, нерідко разом із МСКТ кісток черепа, або навіть з МСКТ головного мозку.

 

Також досить часто МСКТ проводять за призначенням оториноларинголога для діагностики патології носових пазух, такої як:

-дегенеративні зміни кісток носових пазух;

-хронічний запальний процес;

-чужорідне тіло;

-вроджені та набуті вади будови пазух та носових ходів, що призводять до порушень їх прохідності.

 

Дещо рідше мультиспіральну КТ носових пазух призначає лікар-онколог (у тих випадках, коли пухлинний процес захоплює кістку, або якщо МРТ протипоказане).

 

Передопераційна підготовка до хірургічного втручання на носових пазухах в обов’язковому порядку включає проведення МСКТ. Окрім того, ця діагностична процедура використовується для динамічного спостереження (після проведення операції або терапевтичного лікувального курсу).

 

 

Мультиспіральна КТ хребта.

 

Що таке КТ хребта?

 

Мультиспіральна комп’ютерна томографія (мультиспіральна КТ, МСКТ) – найсучасніший різновид комп’ютерної томографії, що проводиться на обладнанні останнього покоління та переважає звичайну КТ за цілим рядом параметрів, перш за все за унікальною діагностичною цінністю.

 

 

Дуже важливо, що висока інформативність МСКТ поєднується з мінімальним променевим навантаженням на організм пацієнта (значно нижчим, ніж у разі використання звичайного КТ).

 

Ще одна приємна для пацієнтів перевага мультиспіральної КТ хребта – обстеження займає усього декілька хвилин. Це значно збільшує комфортність процедури, якщо згадати, що методика вимагає від пацієнта утримуватися від будь-яких рухів.

 

Що покаже МСКТ хребта.

 

Всього за декілька хвилин обстеження мультиспіральна КТ хребта збере максимально можливий обсяг інформації про стан усіх елементів в регіоні хребта, таких як:

-окремі хребці;

-міжхребцеві диски;

-дрібні міжхребцеві суглоби;

-розташований всередині хребта спинний мозок та його оболонки;

-спинномозкові нерви, що виходять зі спинного мозку;

-навколишні м’які тканини (зв’язки, м’язи, сухожилля).

 

Наданої інформації буде цілком достатньо, щоб поставити діагноз будь-якої патології (вроджені вади розвитку, травматичне ураження, запалення, дегенеративний процес, доброякісні чи злоякісні пухлини).

 

Показання, за наявності яких знадобиться КТ хребта:

мультиспіральну КТ хребта призначають для первинної діагностики, уточнення діагнозу, перед операцією, а також для динамічного спостереження (після проведення хірургічного втручання та/або терапевтичного лікувального курсу).

 

Список найбільш поширених хвороб, що діагностуються за допомогою мультиспіральної КТ хребта досить довгий:

-остеохондроз та його ускладнення (грижа міжхребцевого диска, «випадання» диску, нестабільність хребта, радикуліт та ін.);

-травми хребта;

-сколіоз;

-вроджені вади розвитку хребта;

-новоутворення (доброякісні та злоякісні пухлини хребта, та метастази рака в хребці);

-крововилив у спинний мозок;

-ревматичні захворювання хребта (хвороба Бехтерєва) та ін..

 

 

Мультиспіральна КТ органів грудної клітки.

 

Що таке КТ органів грудної клітки?

 

Мультиспіральна КТ органів грудної клітини - оптимальний метод дослідження при травматичних ураженнях та посттравматичних ускладненнях, оскільки МСКТ дозволяє отримати максимальний обсяг інформації в найкоротші терміни.

 

Мультиспіральна КТ органів грудної клітки дозволить буквально за кілька хвилин отримати максимальний обсяг інформації про всі анатомічні структури, які знаходяться в грудній клітки:

-легені, бронхи, трахея і плевральна порожнина;

-серце і судини;

-верхня частина стравоходу;

-тимус;

-лімфатичні вузли.

 

У ході дослідження також візуалізуються стінки грудної клітки (ребра, хребет, м'язи, сполучна тканина).

 

Показання, за наявності яких знадобиться КТ органів грудної клітки.

 

Мультиспіральна КТ органів грудної клітки - золотий стандарт дослідження легеневої тканини та діагностики бронхолегеневих хвороб, таких як:

-вроджені вади розвитку;

-гострі та хронічні інфекційно-запальні процеси;

-бронхоектатична хвороба;

-професійні хвороби легень (силікоз, силікатози, Азбестоз та ін.);

-туберкульоз;

-дегенеративні процеси (пневмосклероз та емфізема легень);

-злоякісні та доброякісні пухлини.

 

У таких випадках МСКТ - найбільш безпечний метод, який надає максимальний обсяг потрібної інформації (МРТ, так само, як і УЗД, малоінформативні в тих випадках, коли мова йде про дослідження легеневої тканини, бронхів і трахеї).

 

Саме мультиспіральну КТ органів грудної клітки призначають для уточнення діагнозу захворювань серця і магістральних судин (після УЗД серця, флюорографії та ін.), Оскільки МРТ не придатна для дослідження органів, які постійно рухаються.

 

Оскільки МСКТ передбачає променеве навантаження, дітям і вагітним жінкам дослідження призначають тільки в тих випадках, коли користь від проведення МСКТ значно перевищує можливу шкоду від незначної дози опромінення.

 

 

МСКТ нирок та сечовивідної системи.

 

Що таке МСКТ нирок та сечовивідної системи?

 

Це рентгенівський метод променевої діагностики, який дозволяє отримати зображення з високим рівнем деталізації.

 

Мультиспіральна КТ дозволить буквально за кілька хвилин отримати максимальний обсяг інформації про всі анатомічні структури.

 

Показання МСКТ нирок та сечовивідної системи:

-підозра на наявність травматичних пошкоджень;

-аномалії розвитку;

-новоутворення;

-запальні процеси.

 

Даний метод обстеження не має абсолютних протипоказань, однак необхідно враховувати можливі ризики та доцільність проведення даного обстеження пацієнтам дитячого віку та вагітним.

У разі застосування рентген контрастних засобів, необхідно взяти до уваги наявність у пацієнта протипоказань.

 

Усі лікарі відділення мають хорошу підготовку на центральних базах. Робота лікарів відділення йде в тісному контакті з іншими фахівцями променевої діагностики і лікарями інших підрозділів клініки. 

 

Правильна і ретельна підготовка до дослідження потрібна Вам для достовірної і повної діагностики Вашого захворювання! Відділення КТ досліджень МСЧ ВАТ «Мотор Сич».